BIBLIOTEKOS DARBO LAIKAS
Pirmadienį–penktadienį | 8.00–16.30 val.
Pietų pertrauka | 12.00–12.30 val.
Bibliotekininkė – Aldona Banienė
El. paštas aldona.baniene@saltinioprogimnazija.lt
Bibliotekos renginių organizatorė – Ernesta Kriaučiūnienė
El. paštas ernesta.kriauciuniene@saltinioprogimnazija.lt
Naudojimosi biblioteka taisyklės
Naudojimosi biblioteka taisyklės
Naujos paslaugos
Bibliotekoje nuo 2023 m. rugsėjo teikiamos naujos paslaugos, kaip pagalba mokantis.
1. Skaitymo balsu valanda 1–4 kl. mokiniams, kuriems reikia pagerinti skaitymo įgūdžius siekiant individualios pažangos:
pirmadieniais–ketvirtadieniais nuo 13 val. iki 14.00 val. (iki 3 mokinių per dieną);
2. Skaitymo balsu valanda 5–8 klasių mokiniams, kuriems reikia pagerinti skaitymo įgūdžius siekiant individualios pažangos:
pirmadieniais–ketvirtadieniais nuo 14 val. iki 15.00 val. (iki 3 mokinių per dieną).
Bibliotekos modernizavimas
Panevėžio „Šaltinio“ progimnazija dalyvavo Europos socialinio fondo lėšomis finansuojamame projekte Nr. 09.2.1-ESFA-V-719-01–0001 „Kokybės krepšelis“. Įgyvendinant projektą, 2022 metais modernizuotos progimnazijos bibliotekos patalpos. Atliktas patalpų remontas, atnaujintas apšvietimas, nupirkti nauji stalai, krėslas, spalvingas kilimėlis, pagalvėlės sėdėjimui, pakeistos kėdės. Nupirktas projektorius, senieji kompiuteriai pakeisti naujais. Įsteigta bibliotekos renginių organizatoriaus pareigybė.
Filmuką apie atnaujintą biblioteką galite pamatyti čia
Bendrasis rekomenduojamos literatūros pagal atnaujintą lietuvių kalbos ir literatūros bendrąją programą sąrašas
BIBLIOTEKOS RENGINIAI 2024 M.
Kalėdinio vainiko pynimas
Gruodžio 2 dieną „Šaltinio“ progimnazijos bibliotekoje Šaltiniečių bendruomenės nariams vyko kalėdinio vainiko pynimo dirbtuvės.
Šiaurės šalių literatūros savaitė
2024 m. lapkričio 11–17 dienomis Panevėžio „Šaltinio“ progimnazijos biblioteka jau 22 kartą dalyvavo Šiaurės šalių literatūros savaitėje. Šių metų tema – „Laisvė Šiaurės šalyse“. 2024 m. sukanka 80 metų, kai Islandija tapo nepriklausoma respublika. Todėl šiais metais daugiausia dėmesio skirta Islandijai ir jos literatūros paveldui.
Lapkričio 11 d. progimnazijoje vyko Šiaurės šalių literatūros savaitės atidarymas. Auštant bibliotekoje 3a klasės mokiniai ir mokytoja Vida Baronienė skaitė ir inscenizavo islandų rašytojos Ran Flygenring kūrinį „Ugnikalnis“. Knyga apie tai, kaip laukinė ir nevaldoma gamta veikia žmones. Tai nuotaikinga istorija apie margą turistų minią, kuri susiduria su ugnikalnio išsiveržimu. Pirmadienį apie Šiaurės šalis kalbėjo ir islandų rašytojos paveikslėlių knygą klasėse skaitė 4a, 4b, 3b, 2a, 2b klasių mokiniai.
Anglų kalbos pamokų metu 5ab ir 7c klasių mokiniai susipažino su suomių rašytojos Tuvės Janson kūryba – Troliais Mumiais. Pamoką vedė anglų kalbos mokytoja Rūta Vainauskaitė.
Toliai Mumiai vertinami už tai, kad savo pasakojimais skatina draugiškumą, toleranciją, gamtos grožio ir įvairovės supratimą. Dėl šių vertybių ir patrauklių nuotykių jie tapo daugelio vaikų ir suaugusiųjų mylimi personažai visame pasaulyje. Ši garsi literatūrinė personažų šeima, ypatingai populiari Šiaurės ir Rytų Europoje. Troliai Mumiai yra žinomi dėl savo šilto ir draugiško pobūdžio, šeimos ir bendruomenės vertybių, bei nuotykių, kuriuose jie dažnai atsiduria.
Anglų kalbos pamokos metu mokiniai ne tik peržiūrėjo vieno iš kūrinių ištrauką, tačiau susipažino su visame pasaulyje Suomiją išpopuliarinusiais herojais detaliau: analizavo veikėjų aprašymus, ieškojo išskirtinių herojų savybių. Pamokos pabaigoje kūrė savo personažus, kurie galėtų papildyti literatūros kūrinių ciklą apie Trolius Mumius.
Lapkričio 11-osios vakare „Šaltinio“ progimnazijos bibliotekoje vyko renginys Šaltiniečių bendruomenei. Islandų rašytojo Sjon kūrinio „Baldras, Šešėlio sūnus“ ištraukas prie žvakių šviesos skaitė ir apie skandinavišką literatūrą kalbėjo lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Ernesta Kriaučiūnienė. Progimnazijos direktorė Zina Stripeikienė papasakojo nepakartojamus vasaros įspūdžius iš kelionės po Islandiją. Visi pasivaišino mokytojos Meilutės Greičiuvienės iškeptu pyragu pagal islandišką receptą.
7-ų klasių mokiniams geografijos mokytoja Ligita Urbonienė organizavo protmūšį „Šiaurės šalys“, skirtą Šiaurės šalių literatūros savaitei.
Lapkričio 12 d. 3a klasės mokiniai-jaunieji aktoriai (Milėja, Jonas, Augustas, Jokūbas) ir mokytoja Vida šauniai ir įtikinamai suvaidino įvairiatautę margą turistų grupę, kuri atvyko pasigrožėti Islandijos gamta, vietinę gidę bei jos sūnų Kaktusą. Trečiokai ne tik skaitė, bet ir inscenizavo islandų rašytojos paveikslėlių knygą „Ugnikalnis“, o jų pasiklausyti bei pasižiūrėti į biblioteką atėjo 1b klasės mokiniai. Pirmokai sužinojo apie išskirtinę Islandijos gamtą, ugnikalnius.
Moliniuose nameliuose jaukiai šviečiant žvakutėms, 1d klasės mokiniams mokytojai Sigitas ir Miglė skaitė garsiojo danų rašytojo H. K. Anderseno pasakas „Sniego karalienė“ bei „Bjaurusis ančiukas“. Pirmokai atidžiai klausė, o vėliau aptarė pasakų veikėjus bei jų nuotykius. Šiose pasakose nugali gėris ir geresnės ateities viltis.
Lapkričio 14 d. 6c klasės mokiniams jaukioje žvakučių šviesoje lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Jolanta Švėgždienė skaitė islandų, norvegų ir lietuvių sakmes apie elfus, trolius ir kaukus. Mokiniai stebėjo 2014 m. šeštokų pastatyto lėlių spektaklio „Septynios seserys“, pagal norvegų padavimą, vaizdo įrašą. Mokiniai šių šalių sakmėse pastebėjo daug panašumų. Mitinės būtybės kuria šeimas, susilaukia vaikų, dirba įvairius darbus, padeda arba kenkia žmonėms. Islandų sakmėse paliktus vaikus sukeičia elfai, o lietuvių – laumės ar kaukai. Visos sakmės moko per simbolius ir metaforas, suteikdamos moralinių pamokų ar tiesų.
2a klasės mokinukai pirmadienį, degant žvakutei, klasėje skaitė knygutę „Vulkanas“, o ketvirtadienį tapo tikrais iliustratoriais – kūrė šiai knygai iliustracijas, naudodami „Paint“ programą. Sukurti darbeliai labai gražūs!
Bibliotekoje lapkričio 11–17 dienomis vyko Šiaurės šalių rašytojų knygų paroda.
Bibliotekininkė Aldona Banienė
Įdomiosios pertraukos
Lapkričio 7–8 dienomis bibliotekoje vyko įdomiosios pertraukos. 5a ir 5b klasės mokiniai pristatė savo skaitytas knygas. Ruošdamiesi pristatumui, vaikai ugdė viešojo kalbėjimo įgūdžius ir skaitmenines kompetemcijas. 5a klasės mokinė Adelė pristatė net 6 knygas, kurias perskaitė per du mėnesius. Pristatymų pasiklausyti susirinko būrys mokinių.
Lietuvių kalbos mokytoja Ernesta
Integruota muzikos, skaitymo įgūdžių bei literatūros pamoka 2b kl.
Spalio 23 d. progimnazijos bibliotekoje vyko integruota lietuvių kalbos ir literatūros, skaitymo įgūdžių bei muzikos pamoka „Muzika literatūroje“ pagal G. Viliūnės knygą „Kur dingo gandras Grantas?”. Bibliotekininkei pristačius knygos autorę ir iliustratorę, mokiniai raštu pildė klausimyną apie knygos veikėjus ir jų nuotykius, vėliau kartu su mokytoja Aušra balsu skaitė knygos ištrauką. Mokytojai Odetai padedant, vaikai smagiai dainavo dainelę apie gandrą, stuksendami akmenukais ir plevendami popierinėmis lėkštutėmis, pamėgdžiojo gandro kalenimą snapu ir sparnų plasnojimą. Pamokos pabaigoje vaikai ant lentos iš popieriaus sukūrė darbą „Gandras Grantas sutiko draugę!“
Bibliotekininkė Aldona
Vorų nuotraukų paroda
Progimnazijos bibliotekoje spalio 23 d. atidaryta Ramūno Reifo, 3c klasės mokinės Viltės tėčio, nuotraukų paroda „Vorai“. Ramūnas mėgsta stebėti ir fotografuoti gamtą: briedžius, elnius, lapes, paukščius, vorus ir kt. Jo nuotraukas galima rasti ir 2023 m. išleistoje A. Vilko knygoje „Pažinkime Lietuvos vorus“. Parodos autorius savo darbus pristatė 3c klasės mokiniams. Daugeliui vorai kelia baimę, tačiau jie yra labai įdomūs ir net savitai gražūs. Nuotraukose vorų vaizdas yra išdidintas, todėl galima pamatyti daug detalių. Apžiūrėję darbus, vaikai patys piešė vorus ir piešiniais papildė nuotraukų parodą.
Bibliotekininkė Aldona Banienė
Integruota pamoka „Kokios paslaptys slypi knygose?“
Spalio 21 d. 1b klasės mokiniams integruota lietuvių kalbos ir literatūros bei skaitymo įgūdžių pamoka „Kokios paslaptys slypi knygose“ vyko mokyklos bibliotekoje. Pirmokai tapo knygų ieškotojais ir atliko tyrimą „Knygų paslaptys“. Mokiniai aktyviai dirbo ir išsiaiškino, kur yra knygos viršelis, nugarėlė, kur rašomas knygos pavadinimas, autoriaus vardas ir pavardė. Ieškojo knygos mėlynu viršeliu, storesnės už pirštą, su piešinėliu ant viršelio, apie gyvūnus. Greitai rado knygas, kurių autoriaus pavardė prasideda raide „D“. Visiems puikiai pavyko atlikti įvairias užduotis ir patirti nuotykių su knygų veikėjais.
Mokytoja Meilutė ir bibliotekininkė Aldona
Mėgstamiausių puodelių paroda
Skaitomos istorijos gali būti „skanios“. Ir puodelis gali būti „skanus“.
Mokyklos bibliotekoje spalio 1–11 dienomis veikė mokytojų puodelių paroda, skirta Mokytojų dienai „Mano mėgstamiausias puodelis“. Neįtikėtina, kiek nuostabių, linksmų, graudžių ir jautrių istorijų gali turėti paprastas kavos ar arbatos puodelis!..
Bibliotekininkė Aldona
Smagu augti su knyga!
Gegužės 20 dieną 3a klasės mokiniai bibliotekoje draugams pristatė šiais mokslo metais perskaitytas įdomiausias knygas. Vaikai atidžiai klausė, vertino klasės draugų parengtus pristatymus, išrinko labiausiai patikusį. Bibliotekoje veikė pristatymo darbų paroda.
Smagu augti su knyga!
Mokytoja Žiedė Ketvirtienė
Užsiėmimas „Mokausi atidžiai skaityti“
Bibliotekoje gegužės 17 dieną 5b ir 5c klasių mokiniams per antrą ir ketvirtą netradicines lietuvių kalbos pamokas vyko užsiėmimai „Mokausi atidžiai skaityti“, kurių metu penktokai kartu su mokytoja Jolanta ir bibliotekininke aptarė, kodėl svarbu skaityti knygas. Buvo lavinamas mokinių atidumas ir teksto suvokimo įgūdžiai. Mokiniai žaidė žaidimą su kortelėmis, kūrė paveikslėliams pavadinimus, pagilino komunikavimo ir kūrybiškumo kompetencijas, patyrė daug gerų emocijų.
Bibliotekininkė Aldona
Integruota pamoka „Skrydis per Atlantą“
5a klasės mokiniams gegužės mėnesį vyko integruota istorijos ir skaitymo gebėjimų pamoka „Skrydis per Atlantą“. Mokiniai aptarė 1933 metų Stepono Dariaus ir Stasio Girėno skrydį per Atlanto vandenyną. Buvo skaitomos A. Meškauskaiės ir A. Venislovaitės knygos „Istorijos skanėstai“ istorijos apie narsiuosius lakūnus. Penktokai pasigamino knygų skirtukus „Lituanica“.
Istorijos mokytoja Ramunė ir progimnazijos bibliotekininkė Aldona
Gegužės 7-oji – Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena
Mokiniai įsitraukė į akciją „Lietuva skaito“ ir per pamokas skaitė savo malonumui.
Bibliotekoje vyko užsiėmimai, kurių metu vaikai prisiminė, kodėl svarbu skaityti knygas. Buvo lavinamas mokinių atidumas ir teksto suvokimo įgūdžiai. Edukacijų metu mokiniai sužinojo, kad žmonės, kurie daug skaito, geriau supranta kitus, lengviau įsijaučia į kito jausmus.
Bibliotekininkės Aldona ir Ernesta
Metų knygų paaugliams pristatymas
Balandžio 24 dieną progimnazijos bibliotekoje vyko įdomioji pertrauka, kurios metu buvo pristatomos paauglių 2023 metų knygos. Pristatymus ruošė 6b klasės mokiniai. Tokios patirtys ugdo mokinių viešojo kalbėjimo įgūdžius, skatina juos veikti, moko prisiimti atsakomybę už atliekamų darbų kokybę.
Bibliotekininkė Aldona ir lietuvių kalbos mokytoja Ernesta
Pažintis su meškiuku Pedingtonu
Pailgintos darbo dienos grupės vaikučiai balandžio 15 dieną bibliotekoje susipažino su vienu šauniausių ir mylimiausių visų laikų meškiuku – Pedingtonu, klausėsi Michael Bond kūrinio „Meškiukas vardu Pedingtonas“ ištraukų skaitymo, stebėjo nepaprastai smagias istorijas ekrane, piešė iliustracijas.
Bibliotekininkė Aldona ir grupės auklėtoja Rasa
Pavasario lygiadienis
Kovo 21-oji yra pavasario lygiadienio diena. Nuo šio meto ima daugėti saulės šviesos ir šilumos. Ta proga progimnazijos bibliotekoje 4-ų klasių mokiniams vyko integruotos lietuvių kalbos, pasaulio pažinimo ir etninės kultūros pamokos „Saulė – dangaus karalienė“. Mokiniai skaitė ir aptarė mokslininkės, tautosakos tyrinėtojos, mitologijos žinovės Nijolės Laurinkienės knygą, kuri dalyvauja akcijoje „Metų knygos rinkimai 2023“, sužinojo, kad Saulė – didžiai graži moteris su žibančia karūna ant galvos, kad kažkur aukštybėse dunkso jos rūmai deimanto bokštais, veši sodas su aukso vaismedžiais, o prie vartų trypia ugniniai arkliai... Ketvirtokai atliko užduotis, minė mįsles, aptarė, kaip Saulė atrodo, kokie jos namai, šeima ir ką ji veikia dieną naktį, žiemą vasarą, žymėjo lygiadienius ir saulėgrįžas.
Ketvirtokai buvo supažindinti ir su kitomis akcijoje „Metų knygos rinkimai 2023“ dalyvaujančiomis knygomis vaikams, galėjo už jas balsuoti.
https://skaitymometai.lnb.lt/index.php?1786114748
Bibliotekininkė Aldona
Saulė – dangaus karalienė
Kovo 19 dieną 3a ir 3b klasių mokiniams bibliotekoje vyko integruotos lietuvių kalbos, etninės kultūros ir gamtos mokslų pamokos „Saulė – dangaus karalienė“. Vaikai aiškinosi, kas yra saulė, kuo ji svarbi žmogui, augalams ir gyvūnams. Visi kartu skaitė N. Laurinkienės knygą „Saulė – dangaus karalienė“, kuri dalyvauja akcijoje „Metų knygos rinkimai“, sužinojo, kaip Saulę vaizduoja lietuvių ir latvių mitologija, tautosaka, kokie jos namai, šeima ir ką ji veikia dieną naktį, žiemą vasarą. Trečiokai atliko užduotis, brėžinyje žymėjo saulėgrįžas ir lygiadienius. Vaikai sužinojo daug įdomių dalykų apie saulę.
Trečiokai buvo supažindinti ir su kitomis akcijoje „Metų knygos rinkimai 2023“ dalyvaujančiomis knygomis vaikams, galėjo už jas balsuoti.
https://skaitymometai.lnb.lt/index.php?1786114748
Bibliotekininkė Aldona
Gerų darbų knygelė
Vasario 29 dieną bibliotekoje vyko integruota tikybos, dailės ir skaitymo skatinimo pamoka 2c klasės mokiniams „Gavėnia. Gerų darbų knygelė“. Tikybos mokytoja Dalia supažindino antrokus su gavėnia – intensyvesnio krikščionių pasninko, maldos, atgailos ir gerų darbų laikotarpiu prieš šventas Velykas. Bibliotekininkė Aldona pamokė iš popieriaus lapo sulankstyti knygelę, parodė žinomų autorių knygiukų pavyzdžių. Antrokai apgalvojo, kokius gerus darbus gali padaryti gavėnios laikotarpiu, juos pavaizdavo pačių sukurtose knygelėse.
STEAM edukacija
Vasario 27 dieną 2a ir 2c klasių mokiniai dalyvavo STEAM edukacijoje bibliotekoje „Kiaušinio išsaugojimas“. Mokiniai tapo inžinieriais ir turėjo sukonstruoti parašiutą, kuris neleistų kiaušiniui sudužti. Vaikai mokėsi dirbti komandoje, lavino loginį mąstymą ir labai džiaugėsi savo atradimais bei išradimais.
Bibliotekininkės
Gimtosios kalbos dienos paminėjimas
Vasario 26 d. 5a, 6b, 8a klasių mokiniai ir lietuvių kalbos mokytoja Ernesta Kriaučiūnienė bibliotekoje smagiu žaidimu „Knygosūkis“ paminėjo Gimtosios kalbos dieną.
Bibliotekininkė Aldona
Meškiuko pamokėlės
2024 m. sausio 24 d. bibliotekoje vyko integruota lietuvių kalbos ir literatūros, skaitymo gebėjimų ugdymo, technologijų STEAM pamoka 1b klasei „Meškiuko pamokėlės“. Bibliotekininkė Aldona vaikams skaitė A. Donald knygelę „Lokys bibliotekininkas“, pirmokai atliko užduotis ir pasigamino knygų skirtukus meškiukus.
AKCIJA „METŲ KNYGOS RINKIMAI 2023“
Akcijos „Metų knygos rinkimai 2023“ knygos nugalėtojos
Gegužės 7-ąją, Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną, Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje paskelbti akcijos „Metų knygos rinkimai 2023“ nugalėtojai.
Skaitytojų mėgstamiausios tapo šios knygos:
prozos kategorijoje – Manto Adomėno „Moneta & labirintas“ (leidykla „Baltos lankos“);
poezijos kategorijoje – Vytauto Kazielos „Neatsimerk, Viešpatie“ (leidykla „Kauko laiptai“);
negrožinių knygų kategorijoje – „Mūsų Irena: atsiminimai apie Ireną Veisaitę“, sudarytoja Reda Pabarčienė (išleido Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas);
knygų vaikams kategorijoje – Mariaus Marcinkevičiaus ir Linos Itagaki „Mergaitė su šautuvu“ (leidykla „Misteris Pinkmanas“);
knygų paaugliams kategorijoje – Viktorijos Butautis „Kanarų paslaptis“ (leidykla „Vaga“).
Akcijos „Metų knygos rinkimai 2023“ nominantai
Knygos paaugliams
Viktorija Butautis. Kanarų paslaptis, išleido Vaga
Dalia Dilytė. Senovės Graikijos išminčiai, išleido Sofoklis
Juozas Gaižauskas. Antarktidos indėnai, išleido Alma littera
Agnesa Kenešytė-Gricė. Purslai, išleido Kriventa
Zigmas Vitkus, iliustruotojas Mindaugas Lukošaitis. Akimirka apsispręsti, išleido Alma littera
Knygos vaikams
Pavel Kulikov, iliustruotoja Viktorija Ežiukas. Pingvinas Lituanicus, arba Lietuviško pingvino istorija, išleido Lietuvos jūrų muziejus
Nijolė Laurinkienė, iliustruotoja Anete Bajāre-Babčuka. Saulė – dangaus karalienė, išleido Aukso žuvys
Marius Marcinkevičius, iliustruotoja Lina Itagaki. Mergaitė su šautuvu. Istorija apie mergaitę partizanę, išleido Misteris Pinkmanas
Vytenė Muschick, Marius Marcinkevičius, iliustruotoja Lina Itagaki. Prieš srovę. Sabiha – žuvų draugė, išleido Aukso žuvys
Ina Ogenskienė, iliustruotojas Andrius Seselskas. Koncertas turėklui, išleido Labdaros ir paramos fondas „Švieskime vaikus“
BIBLIOTEKOS RENGINIAI 2023 M.
Knygų Kalėdos 2023 m.
Bibliotekai akcijos dalyviai padovanojo 167 knygas.
Kalėdinis skaitymo maratonas
Gruodžio 6 dieną bibliotekoje vyko kalėdinis 4 valandų skaitymo maratonas. Skaitėme puikią Keitės DiKamilo istoriją „Nepaprasta Edvardo Tiuleino kelionė“.
Dėkojame 5a klasės mokiniams Emiliui ir Jokūbui, kurie kiekvienas dovanojo po šią knygą mokyklos bibliotekai.
Šiaurės šalių literatūros savaitė 2023
2023 m. lapkričio 13–19 dienomis Panevėžio „Šaltinio“ progimnazijos biblioteka jau 21 kartą dalyvavo Šiaurės šalių literatūros savaitėje. Šių metų tema – „Kalėdos Šiaurės šalyse“. Pirmąją dieną bibliotekininkė Aldona Banienė 4b klasės mokiniams papasakojo apie šį skaitymo projektą, mokyklos dalyvavimą jame bei apie žymiosios švedų vaikų rašytojos Astridos Lindgren gyvenimą ir kūrybą. Ketvirtokai bibliotekoje skaitė ištrauką iš Astridos Lindgren knygos „Emilis iš Lionebergos“. Skaitė apie Kalėdų laukimą Emilio šeimoje, daugybę darbų prieš šventes ir dalijimąsi gerumu. Mokiniai kiekvienas savaip nuspalvino arkliukus-kalėdinės eglutės žaisliukus ir parengė parodėlę.
Lapkričio 13 d. vakare progimnazijos bibliotekoje vyko Šaltiniečių bendruomenės Šiaurės šalių literatūros savaitės renginys, skirtas švedų rašytojo Fredrik Backman knygai „Gyveno kartą Uvė“. Ištrauką skaitė lietuvių kalbos mokytoja Ernesta Kriaučiūnienė. Vėliau šaltiniečiai stebėjo kūrinio ekranizaciją.
Jaukūs rytmečiai žvakučių šviesoje, skirti Šiaurės šalių literatūros savaitei ir vaikų rašytojai Astridai Lindgren, visą savaitę vyko pradinių klasių mokinių, penktokų klasėse ir bibliotekoje.
1b klasės mokiniai dalyvavo Šiaurės šalių literatūros savaitės renginyje E. Mezginaitės viešosios bibliotekos vaikų literatūros skyriuje „Žalioji pelėda“.
Paroda „Knygos anatomija“
Lapkričio mėnesį progimnazijos bibliotekoje veikė paroda „Knygos anatomija“, kurią parengė Anykščių L. ir S. Didžiulių viešoji biblioteka.
Mokiniai pristatė knygas bendraamžiams
Gegužės 10 dieną progimnazijos bibliotekoje per ilgąją pertrauką buvo pristatytos 2022 m. išleistos lietuvių autorių knygos, kurios dalyvavo akcijoje „Metų knygos rinkimai“, paauglių knygų kategorijoje. Jas perskaitė ir kitiems pristatė 7c klasės mokinės Kornelija ir Neli bei 5c klasės mokinė Urtė. Mergaitės kalbėjo ne tik apie knygas, bet ir apie jų autorius, atsakė į draugų klausimus. Knygų pristatymą organizavo lietuvių kalbos mokytoja Greta Šukienė ir bibliotekos darbuotojos.
Integruota pamoka „XX amžiaus emigracijos reiškinys lietuvių literatūroje“, skirta Metų knygai „Bėgliai: jūrų keliais į Ameriką“
Gegužės 4–5 dienomis mokyklos bibliotekoje vyko integruotos lietuvių kalbos pamokos 7–8 klasių mokiniams „XX amžiaus emigracijos reiškinys lietuvių literatūroje“. Mokiniai skaitė akcijoje „Metų knygos rinkimai 2022“ dalyvaujančios Justino Žilinsko knygos „Bėgliai: jūrų keliais į Ameriką“ ištraukas, diskutavo. Pamokų metu mokiniai sužinojo, kuo skiriasi ekonominė ir politinė emigracija. Moksleiviai intensyviai diskutavo, kokius 10 daiktų turėtų pasiimti į mėnesio trukmės kelionę laivu, be išmaniųjų įrenginių. Aptarė, ką reiškia jūros liga, ir kokį signalą reiktų siųsti skęstant laivui. Pamokų metu buvo analizuojamos XX amžiaus lietuvių emigracijos kryptys ir priežastys. Taip pat, kokiuose literatūros kūriniuose šį reiškinį galima pastebėti.
Bibliotekos darbuotojos Ernesta ir Aldona; Mokytojos Izolda, Jolanta ir Greta
Integruota pamoka, skirta knygai „Pasakojimas apie katiną ir tulpę“
Balandžio 18 dieną bibliotekoje vyko integruota lietuvių kalbos ir skaitymo įgūdžių pamoka 3a klasei, skirta Evelinos Daciūtės ir Aušros Kiudulaitės knygai „Pasakojimas apie katiną ir tulpę“. Ši knyga dalyvauja akcijoje „Metų knygos rinkimai 2022“. Mokiniai skaitė balsu, atliko teksto suvokimo užduotis, įsivertino, kaip jiems sekėsi. Po pamokos trečiokai galėjo balsuoti ir skirti savo balsus patikusiai knygai.
Žvaigždžių paukštis
Savaitę prieš Velykas progimnazijos bibliotekoje vyko kūrybiniai skaitymai pagal Kęstučio Kasparavičiaus knygą „Žvaigždžių paukštis“. Ši knyga dalyvauja akcijoje „Metų knygos rinkimai 2022“. Paskaitę knygelę, atlikę ir pasitikrinę užduotis, vaikai susipažino su velykinių margučių raštais, marginimo būdais ir patys nuspalvino po gražų margutį – „Žvaigždžių paukščio kiaušinį“.
Bibliotekininkė Aldona
Skaitymai apie laimę, skirti Kovo 20-ajai – Tarptautinei laimės dienai
2023 m. kovo 20 dieną bibliotekoje 2a ir 4b klasių mokiniai klausėsi Davido Cali knygos „Laimės prekeivis“ skaitymo balsu, patys aktyviai dalyvavo skaityme ir knygos aptarime. Kas yra laimė? Kada jautiesi laimingas? Ar laimė gali turėti savo kvapą? Ar galima laimę nusipirkti?..
Protų mūšis, skirtas Knygnešio dienai
Knygnešiai Lietuvos istorijoje atliko ypatingą vaidmenį, o kovo 16-oji – įžymiojo knygnešio Jurgio Bielinio gimimo diena – skirta jiems visiems ...
2023 m. kovo 16 diena bibliotekoje 7-ų, 6-ų ir 3b klasės mokiniai Knygnešio dieną paminėjo protų mūšiu „Knygnešiai: nešę šviesą gūdžiausiu Lietuvos laikotarpiu“. Mokiniams taip pat buvo pristatyta Viltarės Platzner knyga „Jurgis Bielinis ir mažieji knygnešiai“.
Gimtosios kalbos dienos minėjimas
Minėdami Tarptautinę gimtosios kalbos dieną progimnazijos penktokai ir šeštokai 2023 m. vasario 21 ir 22 dienomis dalyvavo bibliotekos parengtoje smagioje edukacinėje programoje – literatūriniame žaidime „Knygosūkis“. Mokiniai ne tik patikrino savo žinias, bet ir turėjo galimybę įsitikinti, kad tikrasis kalbos grožis ir turtingumas atsiskleidžia kūriniuose.
Ar pažįstu Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarus?
2023 m. vasario 9–10 dienomis mokyklos bibliotekoje vyko netradicinės istorijos ir pilietiškumo pamokos penktųjų klasių mokiniams „Ar pažįstu Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarus?“. Istorijos mokytoja Ramunė Liesytė ir bibliotekos renginių organizatorė Ernesta Kriaučiūnienė paruošė mokiniams entuziastingą žaidimą-kryžiažodį. Penktokai įsitraukę su didžiuliu susidomėjimu dirbo grupėse ir rungėsi tarpusavyje. Ačiū mokiniams ir mokytojoms už įdomią, informatyvią ir įtraukiančią Lietuvos istorijos pažinimo pamoką.
Bibliotekininkė Aldona
Ar pažįstu savo kūną?
Edukaciniame STEAM užsiėmime „Ar pažįstu savo kūną?“, kurį 2023 m. sausio 16–20 dienomis vedė bibliotekos renginių organizatorė Ernesta Kriaučiūnienė, dalyvavo visų pradinių klasių mokiniai. Vaikai pavartė spalvingas enciklopedijas, žiūrėjo linksmą edukacinį filmuką, atliko komandines užduotis. Mokiniams buvo įdomu ir naudinga sužinoti kažką naujo apie savo kūną.
Kartu paskaitykim knygelę
Biblioteka 2023 m. sausio 16–23 dienomis dalyvavo projekte „Kartu paskaitykim knygelę“. Padinių klasių mokiniai bibliotekoje domėjosi lietuvių rašytojos Evelinos Daciūtės kūryba, skaitė knygas „Laimė yra lapė“ bei „Drambliai ėjo į svečius“, filosofavo, kas yra laimė ir kiti geri dalykai. Mokiniai pasigamino skirtukus – laputes, 2b klasės vaikai pildė lapus su užduotimis „Kokios spalvos tavo laimė“, savo laimei priskyrė spalvas ir kūrybinius darbus pristatė draugams. 3a klasės mokiniai iliustravo knygelę apie dramblių šeimą ir bibliotekoje surengė piešinių parodą.
Tarptautinį projektą „Kartu paskaitykim knygelę“ organizavo Kelmės „Kūlverstuko“ lopšelis-darželis.
AKCIJA „METŲ KNYGOS RINKIMAI 2022“
Gegužės 7-ąją, Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną, paskelbti akcijos „Metų knygos rinkimai“ nugalėtojai.
2022 m. skaitytojų mėgstamiausios tapo šios knygos:
knygų vaikams kategorijoje – Ilonos Ežerinytės, Marijos Rubavičiūtės „Tetulė Liu“ (leidykla „Žalias kalnas“, 2022);
knygų paaugliams kategorijoje – Justino Žilinsko, Ūlos Šveikauskaitės „Bėgliai: jūrų keliais į Ameriką“ (leidykla „Aukso žuvys“, bendraleidėjas Lietuvos jūrų muziejus, 2022).
Progimnazijos biblioteką pasiekė akcijos „Metų knygos rinkimai 2022“ kategorijos „Knygos vaikams“ knygų komplektas!
Akcijos „Metų knygos rinkimai 2022“ organizatoriai, Kultūros ministerijos nutarimu, antrus metus iš eilės kvietė mokyklų bibliotekas, norinčias organizuoti renginius, kuriuose būtų pristatomos akcijos knygos, teikti paraiškas šioms knygoms gauti. Paraiškų vertinimo komisija įvertino pateiktas paraiškas ir atrinko mokyklų bibliotekas, kurioms paskirti knygų komplektai. Komisija atsižvelgė į tai, kokie neformalaus ugdymo užsiėmimai, renginiai, susitikimai, konkursai organizuojami mokykloje, taip pat į patirtį ankstesniuose Metų knygos rinkimuose bei kitas mokykloje vykdomas skaitymo skatinimo veiklas. Dovanojamais knygų komplektais siekiama skatinti domėtis šiuolaikine lietuvių literatūra ir atkreipti dėmesį į geriausius kūrinius, populiarinti skaitymą kaip prasmingą, patrauklų užsiėmimą.
Progimnazijos bibliotekininkė Aldona Banienė
2022 m. knygų vaikams penketukas
https://skaitymometai.lnb.lt/index.php?1710423984
Evelina Daciūtė, Aušra Kiudulaitė „Pasakojimas apie katiną ir tulpę“. Leidykla „Alma littera“
Ilona Ežerinytė, Marija Rubavičiūtė „Tetulė Liu“. Leidykla „Žalias kalnas“
Kęstutis Kasparavičius „Žvaigždžių paukštis“. Leidykla „Nieko rimto“
Indrė Šalčiūtė, Viktorija Ežiukas „Lelijos nuodija miestą“. Leidykla „Alma littera“
Kotryna Zylė, Inga Dagilė „Geriausia diena“. Leidykla „Aukso žuvys“
2022 m. knygų paaugliams trejetukas
https://skaitymometai.lnb.lt/index.php?2228803249
Ilona Ežerinytė „Dabar Marselis“. Leidykla „Dominicus Lituanus“
Viktoras Jasaitis „Priklausomas. Be galimybės mesti“. Leidykla „Nieko rimto“
Justinas Žilinskas, Ūla Šveikauskaitė „Bėgliai. Jūrų keliais į Ameriką“. Leidykla „Aukso žuvys“
BIBLIOTEKOS RENGINIAI 2022 M.
Knygų Kalėdos 2022 m.
Bibliotekai dovanota 70 knygų.
Skaitymo maratonas 2022
2022 m. gruodžio 16 dieną bibliotekoje vyko kalėdinis 4 valandų skaitymo maratonas. Mokiniai, mokytojai nepertraukiamai skaitė Čarlzo Dikenso kūrinį „Kalėdų giesmė". Skaitymai vyko ne tik lietuvių, bet ir anglų kalbomis. Klausytojai išgirdo istoriją apie Kalėdų stebuklą, kai atrandi savo širdyje tikrą džiaugsmą ir gerumą.
Bibliotekos darbuotojos Ernesta ir Aldona
Tolerancijos dieną – Tolerancijos ugdymo centras progimnazijoje.
Vaidybinis siužetas pagal Mariaus Marcinkevičiaus knygą „Akmenėlis“
2022 m. lapkričio 16 d., minint Tarptautinę tolerancijos dieną, Panevėžio „Šaltinio“ progimnazijoje vyko renginys, kurio metu įkurtas Tolerancijos ugdymo centras mokykloje. Centro veiklą koordinuos bibliotekos renginių organizatorė Ernesta Kriaučiūnienė, kuri ir inicijavo jo įkūrimą. Renginyje viešėjo Tarptautinės komisijos Sekretoriato vadovo pavaduotoja – švietimo programų koordinatorė Ingrida Vilkienė.
Mokyklos bendruomenei buvo parodytas vaidybinis siužetas „Trumpa geto istorija“ (pagal Mariaus Marcinkevičiaus knygą „Akmenėlis“). Vaidybiniame siužete buvo istorija apie žydų vaikus, įkalintus gete ir analizuojančius – kodėl tėvelis nebegrįžta, kur jis yra? Vaidybinio siužeto epiloge vyresnieji mokiniai išsakė savo mintis apie istoriją ir praeities žaizdas, žmonių netektis ir dabar vykstantį karą Europoje.
Šiaurės šalių literatūros savaitė 2022 „Gamta Šiaurėje“
2022 m. lapkričio 14–20 dienomis Panevėžio „Šaltinio“ progimnazijos biblioteka jau 20 kartą dalyvavo Šiaurės šalių literatūros savaitėje. Lapkričio 14 d. ryte progimnazijos bibliotekoje vyko Šiaurės šalių literatūros savaitės „Gamta Šiaurėje“ atidarymas. 2b klasės mokiniai kartu su mokytoja Geta Pečiuliene bei bibliotekininkėmis Aldona Baniene ir Ernesta Kriaučiūniene žvakių šviesoje skaitė pilną šilto humoro iliustracijų knygelę „Jei sutiktum lokį“. Knygelės teksto autoriai yra Martin Glaz Serup iš Danijos ir Malin Kivelä iš Suomijos, o iliustracijas kūrė Lina Bondestam iš Suomijos. Vėliau mokytoja Geta pasidalino įspūdžiais po kelionės į Norvegiją. Nuostabūs kriokliai, fiordai, kalnai ir kiti gamtos paminklai, užfiksuoti nuotraukose, paliko gilų įspūdį. Mokytoja pavaišino renginio dalyvius norvegišku karameliniu sūriu. Mokiniai į „fotojuostelę“ piešė knygelėje ir nuotraukose matytus gamtos vaizdus, juostelės kadrus įkėlė į „fotoaparatą“ ir klasės draugams papasakojo sukurtą istoriją.
Lapkričio 14 d. 18 val. Juozo Miltinio dramos teatro aktorė Toma Razmislavičiūtė-Juodė „Šaltinio“ progimnazijos bibliotekoje prie jaukios žvakių šviesos skaitė švedų autoriaus Patriko Svenssono bestselerio „Apie ungurius ir žmones: mįslingiausios pasaulio žuvies istorija“ ištraukas. Į Šiaurės šalių literatūros skaitymus bibliotekos darbuotojų pakviesti Šaltiniečių bendruomenės nariai šiltai bendravo, leidosi į filosofinius pamąstymus apie paslaptingiausią pasaulio žuvį – ungurį, taip pat ir apie žmogaus būtį.
Lapkričio 15 d. progimnazijos bibliotekoje vyko protų kovos 8b klasėje „Šiaurės šalių gamta“. Renginys skirtas Šiaurės šalių literatūros savaitei „Gamta Šiaurėje“. Organizatorė – geografijos mokytoja Ligita Urbonienė.
Minint Šiaurės šalių literatūros savaitę, 6-ų ir 8-ų klasių mokiniai per lietuvių kalbos modulį (lietuvių kalbos mokytoja Jolanta Švėgždienė) ne tik išsiaiškino, koks yra šios savaitės tikslas, bet ieškodami informacijos internete, klausydami mokytojos pasakojimo sužinojo šių metų temą, rekomenduojamus kūrinius skaitymams ir sukūrė plakatus (informaciją perkėlė į grafinį vaizdą).
2a ir 4b klasių mokiniai bei mokytojos Žiedė ir Aušra dalyvavo Šiaurės šalių literatūros savaitės „Gamta Šiaurėje“ skaitymuose. Peržiūrėję ir paskaitę iliustracijų knygelę „Jei sutiktum lokį“, vaikai sukūrė piešinius. Mokinių darbai buvo eksponuojami bibliotekoje.
Skaitymuose dalyvavo visų pradinių klasių mokiniai.
Bibliotekos renginių organizatoriaus veikla
Panevėžio „Šaltinio“ progimnazija dalyvauja Europos socialinio fondo lėšomis finansuojamame projekte Nr. 09.2.1-ESFA-V-719-01–0001 „Kokybės krepšelis“. Šio projekto dėka, mokykla turėjo galimybę įsteigti bibliotekos renginių organizatoriaus etatą. Bibliotekoje 2022 m. rugsėjo–spalio mėnesiais jau spėjo įvykti šie renginiai ir edukaciniai užsiėmimai 1–8 klasių mokiniams:
Sveikas, pirmoke. Pažintis su mokyklos biblioteka. Knygos „Lokys bibliotekininkas“ skaitymas ir linksma užduotis „Surask lokį bibliotekoje“. Pravesti 3 užsiėmimai.
Baltų dienos minėjimas „Baltų dievai ir simboliai“. Pokalbis apie Baltų religiją, dievus, jų simbolius. Simbolio piešimas ant akmens. Pravestas vienas užsiėmimas.
„Atminties kelias“, rugsėjo 23 dieną. Pilietinė iniciatyva. Lietuvos žydų holokausto aukų atminimo diena. Skaitymai bibliotekoje „Anos Frank dienoraštis“. 4–8 klasių mokiniams pirmos pamokos metu buvo paruošta medžiaga, kad kartu su mokytojais aptartų apie holokaustą Lietuvoje. Suorganizuotas žygis iki paminklo „Verkianti žydų motina“, kur mokiniai sudėjo akmenis, ant kurių užrašyti dingusių žydų vardai.
Knygų skirtukų gamyba skrebinimo metodu 1–4 klasėse. Pravesta 12 užsiėmimų.
STEAM veikla pradinukams „Kiaušinio išsaugojimas. Jaunasis inžinierius“. Pasitelkę įvairias medžiagas, mokiniai turėjo suprojektuotų mechanizmą, kad kiaušinis krisdamas iš didesnio aukščio liktų sveikas. Pravesti 7 užsiėmimai.
Klimato savaitė. Tausojame klimatą prikeldami daiktus antram gyvenimui. Nebereikalingų daiktų kūrybiškas panaudojimas. Pravestas 1 užsiėmimas.
Bibliotekos renginių organizatorė Ernesta Kriaučiūnienė tiki, kad biblioteka jau seniai nebėra tik knygų laikymo, išdavimo vieta, o bibliotekos darbuotojas tik techninis personalas. Tam, kad biblioteka būtų gyva, ji turi žengti koja kojon su nauja karta, prisitaikyti prie mokinių poreikių ir jiems įdomių veiklų.
Indrės Zalieckienės eilėraščių knygos vaikams „Kaip sutramdyti žvėryną“, kuri dalyvauja akcijoje „Metų knygos rinkimai“, pristatymas
Dabar pasakykit: ar kartais jums būna, kad jūsų namuos įsikurtų gyvūnai? Ne musės, ne pelės ir ne katinai – kur kas didesni ir išdykę labai?
Taip savo naujoje eilėraščių knygoje vaikams klausia Indrė Zalieckienė. „Kaip sutramdyti žvėryną?“ – trečioji autorės knyga vaikams. Žvėryno gyventojus kūrėja pati sugalvojo ir nupiešė.
Šią nuotaikingą knygą, kuri dalyvauja akcijoje „Metų knygos rinkimai“, 2022 m. balandžio 27 dieną bibliotekininkė Aldona pristatė 1b ir 2b klasių, o gegužės 3 dieną – 1a, 1c, 2a klasių mokiniams. Jai talkino antrokas Gediminas Martinkėnas, kuris mintinai raiškiai perskaitė eilėraštį „Dramblys vonioje“. Vėliau mokiniai raidžių margumyne turėjo rasti eilėraščių veikėjų vardus.
Knygų, dalyvaujančių akcijoje „Metų knygos rinkimai“, pristatymas
2022 metų balandžio 4 dieną 6-ų klasių mokiniai, mokytoja Greta ir bibliotekininkė Aldona pertraukų metu bibliotekoje mokiniams pristatė vaikų ir paauglių knygas, kurios dalyvauja akcijoje „Metų knygos rinkimai 2021“.
Knygų paaugliams trejetukas 2021 m.
Kūrybinių darbų paroda „Šv. Velykų belaukiant“
2022 m. kovo 4–8 dienomis progimnazijos bibliotekoje po pamokų vyko kūrybinės dirbtuvėlės. Buvo ruošiami darbeliai parodai „Šv. Velykų belaukiant“. Įvairių klasių mokiniai iš krepinio popieriaus gamino verbas, margučius, iš veltinio audinio – kiškučius. Kovo 11–15 dienomis parodą papildė 1–8 klasių mokinių kūrybiniai darbai, kuriuos vaikai sukūrė klasėse ar namuose. Margi mokinių darbeliai nuspalvino ir sušildė visą bibliotekos skaityklą ir šventiškai nuteikė.
BIBLIOTEKOS RENGINIAI 2021 M.
Knygų Kalėdos 2021
Bibliotekai dovanota 70 knygų.
Šiaurės šalių literatūros savaitė 2021
Lapkričio 15–19 dienomis progimnazijoje vyko skaitymai, skirti Šiaurės šalių literatūros savaitei „Svajonės ir ilgesys“. Ta proga koridoriuje prie bibliotekos buvo parengta Šiaurės šalių literatūros savaičių 2003–2021 plakatų paroda.
Lapkričio 15-ąją – pagrindinę skaitymų dieną – lietuvių kalbos mokytoja Jolanta Švėgždienė su 5-ų klasių mokiniais skaitė ištraukas iš Karinos Erlandson knygos „Perlų ieškotoja“. Kaip ir knygos herojė Miranda visi pažvelgė į savo delnus. Savo svajones ir ilgesį ten sudėjo...
Šeštų klasių mokiniai su mokytoja Greta Šukiene pirmadienį per lietuvių kalbos pamokas žvakių šviesoje skaitė ištrauką iš A. Lindgren knygos „Ronja plėšiko duktė“. Skaitomas tekstas palietė bene kiekvieną. Tema „Svajonės ir ilgesys“ pasirodo jautri šeštoko širdžiai. Šeštokai su jauduliu vardijo artimus, kurių nebėra, o dar taip norėtųsi juos pamatyti ir aplankyti. Pasimatavę akinius su Lietuvos ir Šiaurės šalių vėliavomis, pažvelgė giliau, ir drąsiai vardijo svajones.
Šiaurės šalių literatūros savaitę paminėjo visi pradinių klasių mokiniai.
4a klasės mokiniai ir mokytoja Snaigė Varanauskienė skaitė ištrauką iš A. Lindgren knygos „Pepė Ilgakojinė“.
1a ir 1b klasių mokiniai ir mokytojos Žiedė Ketvirtienė bei Geta Pečiulienė domėjosi Hansu Kristianu Andersenu. Žvakučių šviesoje klausėsi balsu skaitomos pasakos „Bjaurusis ančiukas“, ją aptarė. Kalbėjosi apie vaikų svajones. Vėliau žiūrėjo senosios animacijos filmuką „Bjaurusis ančiukas“ ir piešė iliustracijas.
Su garsiausiu visų laikų pasakininku H. K. Andersenu lapkričio 16 dieną per mokytojos Jolantos skaitinių pamoką susipažino ir penktokai. Mokiniai peržvelgė rašytojo biografiją, virtualiai keliavo po Kopenhagą, išsiaiškino, kur Panevėžyje yra matę Anderseno paminklą.
Būdamas keturiolikos metų rašytojas savo mamai pasakė, kad svajoja būti įžymus ir garsus. Akivaizdu, kad jo svajonė išsipildė. Sunkiai surastumėm žmogų, kuris nežinotų Anderseno pasakų.
Aštuntokai žaidė protmūšį apie Šiaurės šalis, kurį organizavo geografijos mokytoja Ligita Urbonienė.
Šiaurės šalių literatūros savaitę vainikavo aktyvioji pertrauka „Susipažink su Šiaurės šalių literatūros savaičių temomis“, kurią organizavo mokytojos Jolanta Švėgždienė ir Eimutė Ulkštinienė. 5a ir 4c klasių mokiniai, pasidalinę į komandas, skubėjo link plakatų parodos, kad galėtų juos įdėmiai apžiūrėti ir atliktų skirtas užduotis. Smagu buvo ne tik pabėgioti, bet ir sužinoti naujų faktų apie jau 19 metus mūsų mokykloje vykstančią savaitę.
Kaimynų dieną „pabudinome“ „Varpelių slėnį“
1–5 klasių mokiniai kartu su bibliotekininke Aldona skaitykloje gegužės mėnesį dekupažo technika dekoravo iš molinių vazonėlių sukurtus varpelius. Buvo pagaminta daugiau nei 30 varpelių. Gegužės 28 dieną pradinių klasių mokiniai, bibliotekininkė, mokytojos ir progimnazijos direktorė Zina Stripeikienė varpelių skambesiu pasveikino aplinkinių namų gyventojus su Europine kaimynų diena ir vasarai „pabudino“ „Varpelių slėnį“.
Sofijos, Marijos ir Viliaus piešinių paroda prie bibliotekos
I aukšto koridoriuje prie bibliotekos 2021 m. gegužės–spalio mėnesiais veikė „Šaltinio“ progimnazijos mokinių Sofijos, Marijos ir Viliaus Šmakotinų kūrybinių darbų paroda. Ne vienas šių mokinių darbas šalies bei mokyklos piešinių konkursuose yra pripažintas geriausiu ir laimėjęs prizines vietas. Parodą parengė bibliotekininkė Aldona Banienė.
Pirmieji gegužės 5 dieną parodą aplankė Sofijos klasės draugai – 4a klasės mokiniai. Darbais pasidžiaugė ir ketvirtokų mokytoja Žiedė Ketvirtienė.
H. K. Anderseno gimimo diena
Balandžio 2-oji – žymiojo danų pasakininko Hanso Kristiano Anderseno gimimo diena. Nuo 1967 m. pasaulyje ji minima kaip Tarptautinė vaikų knygos diena. Ta proga 2021 m. balandžio 2 dieną 1b, 2b, 6b, 6c klasių mokiniams bibliotekos tarnautoja Aldona Banienė nuotoliniu būdu pristatė H.K. Anderseno biografiją ir garsiausias pasakas. 1b ir 2b klasių mokiniai žiūrėjo animacinį filmą „Bjaurusis ančiukas“, o šeštokai – „Coliukė“. Mokiniai dalyvavo „Kahoot!“ viktorinose.
Knygnešių diena
Kovo 16-oji – Knygnešių diena. Knygnešystė – autentiškas mūsų tėvynės reiškinys, kuris vyko tik pas mus, Lietuvije. Jis padėjo mums išlaikyti kalbą, raštą, galiausia, atgauti ir valstybingumą.
2021 m. kovo 16 dieną per istorijos pamoką 5a klasės mokinius bibliotekos tarnautoja Aldona Banienė supažindino su knygnešystės istorija, Viltarės Platzner knyga „Jurgis Bielinis ir mažieji knygnešiai“ bei surengė Kahoot! viktoriną.
2b klasės mokiniai kviečia skaityti
2b klasės mokiniai ir mokytoja Aušra Klevečkienė kviečia skaityti knygas.
Knygų iliustratorės Aušros Kiudulaitės dovana – kūrybinės dirbtuvėlės
2021 metų vasario 1 dieną 1-ų klasių mokiniai (mokytojos Jūratė Žiaugrienė ir Meilutė Greičiuvienė) susitiko su akcijoje „Metų knygos rinkimai“ dalyvaujančios knygos „Maksas ir 92 musės“ autore Aušra Kiudulaite. Vaikai ne tik pasigamino puikius darbelius – muses, bet ir uždavė iliustratorei daugiau nei 30 klausimų apie jos darbą, kūrybą, vaikystę ir pomėgius, sulaukė autorės pagyrimų už jų smalsumą ir kūrybingumą.
Pirmokų susitikimą su knygos autore organizavo progimnazijos bibliotekos tarnautoja.
Susipažinimas su knyga „Maksas ir 92 musės“
Sausio 19, 22 bei vasario 2, 4, 5, 8, 9 dienomis 1–4 klasių mokiniams bibliotekos tarnautoja Aldona Banienė pristatė akcijoje „Metų knygos rinkimai“ dalyvaujančią Aušros Kiudulaitės knygą „Maksas ir 92 musės“. Mokiniai atidžiai klausė skaitymo, stebėjo iliustracijas, skaičiavo, mokėsi „musių kalbos“, dalyvavo „Kahoot!“ viktorinoje, nupiešė nepakartojamas muses ir iš popieriaus sukūrė musių girliandas.
Pirmokų pažintis su Selemono Paltanavičiaus knygomis
2021 metų sausio 18 dieną bibliotekos tarnautoja Aldona nuotoliniu būdu 1b klasės mokiniams pristatė Selemono Paltanavičiaus knygas. Daugiausiai dėmesio buvo skiriama akcijoje „Metų knygos rinkimai 2020“ dalyvaujančiai S. Paltanavičiaus knygai „Sniego žmogelių žiema“. Mokiniai atidžiai klausė skaitymo, stebėjo iliustracijas, atsakė į klausimus, dalyvavo „Kahoot!“ viktorinoje.
BIBLIOTEKOS RENGINIAI 2020 M.
2b klasėje apsilankė sniego žmogeliai
2020 m. gruodžio pradžioje 2b klasės mokiniams per klasės valandėlę bibliotekos tarnautoja Aldona Banienė skaitė jų pačių bibliotekai padovanotą Selemono Paltanavičiaus knygelę „Sniego žmogelių žiema“. Ši knyga dalyvauja akcijoje „Metų knygos rinkimai 2020“. Vaikai atidžiai klausė, atsakė į parengtus klausimus, atliko teksto suvokimo užduotis, iš popieriaus iškarpė baltučius sniego žmogelius. Pagal S. Paltanavičiaus knygelę mokytoja Aušra Klevečkienė „Quizizz“ programėle sukūrė viktoriną „Ar žinai?“.
Knygų Kalėdos 2020
Bibliotekai 60 knygų dovanojo:
1a klasė ir mokytoja Jūratė Žiaugrienė
Aušra Kiudulaitė „Maksas ir 92 musės“
1b klasė ir mokytoja Meilutė Greičiuvienė
Selemonas Paltanavičius „Sniego žmogelių žiema“
2a klasės mokiniai
Jokūbas Kaščionis
Selemonas Paltanavičius „Kaip miega gyvūnai“
Violeta Palčinskaitė „Ką padarė šokių salė“
Selemonas Paltanavičius „Jei sliekas būtų paukštis“
Ignas Dargužis
Marko Leino „Kalėdų istorija“
Liepa Leliukaitė
Aidas Jurašius „Pypas ir jo nutikimai“.
Rokas Janauskas
Otfried Preusler „Mažasis vandenis“
Austėja Mikalajūnaitė
Przemyslaw Wechterowicz, Emilia Dziubak „Mama, kur tu?“
Mokytoja Gintarė Grinkė
Pamela Butchart „Šnipė, kuriai patiko mokyklos pietūs“
David Roberts, Alan MacDonald „Nevala Bertis Klykt!“
2b klasė ir mokytoja Aušra Klevečkienė
Selemonas Paltanavičius „Sniego žmogelių žiema“
2c klasė ir mokytoja Lina Andrikonytė
Neringa Vaitkutė „Klampynių kronikos. Neramios dienos“
„Laputės kūmutės gudrumėliai. Lietuvių liaudies pasakos“
Paulius Norvila „Strykt pastrykt!“
Giedrė Rakauskienė „Dramblys ir antis“
Jesper Juul „Paaugliai: kai auklėjimas nebepadeda“
„Grožio dievaitė. Kaip tapti šauniausia“
Kurt Tepperwein „Susikurkite tobulą gyvenimą“
„Lapė ir lokys“, „Pifas keliautojas“, „Lengva skaityti“, „Didžioji ropė“
Aloyzas Ūlis „Popiežiai ir moterys“
Aleksandras Ikamas „Įdomieji viduramžiai“
Tony Parsons „Mūsų istorijos“
3a klasė ir mokytoja Snaigė Varanauskienė
Neringa Vaitkutė „Klampynių kronikos“
3b klasė ir mokytoja Vida Baronienė
Ruta Sepetys „Tarp pilkų debesų“
4a klasė ir mokytoja Žiedė Ketvirtienė
Vilė Vėl „Kaip mes išgarsėjome“
Kristina Gudonytė „Ida iš šešėlių sodo“
5b klasės mokiniai ir klasės vadovė Silvija Masienė
Ruta Sepetys „Tarp pilkų debesų“
5c klasės mokiniai ir klasės vadovė Audronė Sruogienė
„101 būdas, ką veikti, kai neturi, ką veikti“
Rachel Renee Russell „Prietrankos dienoraštis“
Virgis Mačiulis „Do Do ūsai“
Birgit Richter „Raktelis Tadui“
7b klasės mokiniai ir klasės vadovė Lina Skyrienė
Ana Frank „Dienoraštis“
Lois Lowry „Siuntėjas“
Vilė Vėl „Kaip mes išgarsėjome“
Mokytoja Lina Andrikonytė
Oskaras Milašius „Lietuviškos pasakos“
Linas Kontrimas „Keturios paslaptys, kaip pažinti raides ir natas“
„Eksperimentuok. Daiktai ir medžiagos“
Maironis „Jūratė ir Kastytis“
Kornejus Čiukovskis „Daktaras Aiskauda“
Stasys Yla „Kunigas Alfonsas Lipniūnas“
„Sniego karalienė“, „Miškas naktį nemiega“, „Mano vaikystės pasakos“
„Tai bent ūkis. Žvėrelių miestas“, „Kačiukas ir jo draugai“
„Gražiausios brolių Grimų pasakos“
Mokytoja Eimutė Ulkštinienė
Andrius Kaluginas „Gerų pokyčių vadovas. Lengvumas“
Raphaėlle Giordano „Tavo antras gyvenimas prasideda supratus, kad gyveni tik kartą“
Peter Hoeg „Dramblių prižiūrėtojų vaikai“
Herbjorg Wassmo „Septintas susitikimas“
Herbjorg Wassmo „Laimės sūnus“
Edita Puskunigytė „Mergina po vidurnakčio“
Louise Rennison „Meilutis, stringai ir laižiakas. Džordžijos Nikolson išpažintys“
Louise Rennison „Nokautuoti mano torpedų. Tolesnės Džordžijos Nikolson išpažintys“
Louise Rennison „Neisterikuok, mano kelnaitės plačiausios pasaulyje. Naujos Džordžijos Nikolson išpažintys“
Mokytoja Ramunė Liesytė
Lietuvos vardu. Nacionalinio mokinių konkurso „Lietuvos kovų už laisvę ir netekčių istorija“ rašinių ir piešinių rinktinė
Bibliotekoje – pirmokai
2020 m. lapkričio pabaigoje ir gruodžio pradžioje 1-ų klasių mokiniai ir mokytojos apsilankė mokyklos bibliotekoje. Bibliotekos tarnautoja Aldona Banienė vaikams paaiškino, iš kur kilęs žodis „biblioteka“, kokia bibliotekos paskirtis, kaip reikia elgtis su knygelėmis. Iš didelės dėžės buvo išimtos įvairios knygos. Pirmokai susipažino su bibliotekoje esančiomis mažiausiomis, lengviausiomis, sunkiausiomis ir storiausiomis knygomis, kurias noriai kilnojo, lygino, kuri sunkesnė ar storesnė, susidomėję vartė paveikslėlių knygas. Išsirikiavę vorele vaikučiai pasivaikščiojo tarp knygų lentynų, sužinojo, kur sudėtos knygelės mažiausiems, o kur vyresniems mokiniams. Vienas smagiausių pamokėlės momentų buvo pagaminti knygai skirtuką – viščiuką. Vaikai sukūrė gražius ir linksmus skirtukus. Pamokos pabaigoje bibliotekos tarnautoja, primindama, kad geras skaitytojas turi tausoti ir saugoti knygas, kiekvienam vaikui padovanojo po bibliotekos lankytojo atmintinę, o pirmokėliai pažadėjo, kad dar sugrįš į biblioteką skaityti knygelių.
Šiaurės šalių literatūros savaitė 2020
Lapkričio 9–15 dienomis rengtoje kasmetinėje Šiaurės šalių literatūros savaitėje jau 18 kartą aktyviai dalyvavo ir mūsų mokykla. Šių metų savaitės tema – Šiaurės šalys ir pasaulis.
1–7 klasių mokiniai, pradinio ugdymo ir lietuvių kalbos mokytojos bei bibliotekos tarnautoja Aldona Banienė skaitė norvegų rašytojos ir iliustratorės Kristin Roskifte paveikslėlių knyga „Visi iki vieno“. Penktokai, šeštokai, septintokai skaitė kiekvienas savo namuose prie žvakių šviesos susijungę nuotoliniu būdu, o pradinių klasių mokiniai – bibliotekos skaitykloje ir savo klasėse.
Lietuvių kalbos mokytojos Jolantos Švėgždienės mokiniai, perskaitę norvegų rašytojos Kristin Roskifte knygą „Visi iki vieno“, sukūrė papildomus knygelės puslapius: pasirinko savo gimimo dieną, iliustravo savo pomėgį ir pabandė įsivaizduoti, kam dar pasaulyje galėtų tai patikti/nepatikti. Juk kiekvienas kuriame savo unikalią istoriją...
Lietuvių kaldos mokytojų Birutės Budreikienė ir Linos Čyžienės 5–6 klasių mokiniai, perskaitę kūrinį „Visi iki vieno“, patys sukūrė piešinius. Pradėjo nupiešdami save popieriaus lapo viduryje, vėliau aplink save nupiešė kitus žmones. Tai galėjo būti šeimos nariai, draugai, giminaičiai ar kiti žmonės, kuriuos jie sutinka kasdien.
Pradinių klasių mokiniai kūrė piešinius tema „Aš ir pasaulis“, darbų parodos veikė skaitykloje ir prie klasių.
Veikė virtualios mokinių piešinių parodos mokyklos „Facebook“ paskyroje.
Švedų-suomių rašytojos ir dailininkės Tuvės Janson sukurtas personažas Mumis tėtis prie klasių kvietė skaityti Šiaurės šalių rašytojų kūrinius.
Atvirlaiškiai mokyklai ir bibliotekai
Spalis – mokyklų bibliotekų mėnuo, o spalio 9-oji – Pasaulinė pašto diena. Ta proga 5-ų klasių mokiniai rašė atvirlaiškius savo mokyklai arba mokyklos bibliotekai. Juos konsultavo lietuvių kalbos mokytojos Birutė Budreikienė ir Lina Čyžienė bei bibliotekos tarnautoja Aldona Banienė. Penktokų rašyti palinkėjimai mokyklai ir bibliotekai buvo eksponuojami skaitykloje.
Aštuntokų dovana progimnazijos bibliotekai
„Tegul ši dovana dar ilgai primins apie mus, aštuntokus, ateinančioms kartoms. Atverkite dar ne vieną gyvenimo išminties puslapį ir pasisemkite iš jo stiprybės, optimizmo, naujų idėjų... 2020-06-15“.
Taip parašė VII progimnazijos laidos aštuntokai, dovanodami knygas mokyklos bibliotekai. Dovanotos 22 vertingos knygos, kurių autoriai Kristina Sabaliauskaitė, Yuval Noah Harari, Jojo Moyes, Ruta Sepetys ir kiti.
Nuoširdžiai dėkojame aštuntokams ir jų tėveliams už puikią dovaną progimnazijai!
Nuotolinė viktorina, skirta knygnešiams
2020 m. gegužės 7 dieną bibliotekos tarnautoja Aldona Banienė 4b klasės mokiniams nuotolinėje integruotoje pasaulio pažinimo ir lietuvių kalbos pamokoje pristatė skaidres bei organizavo viktoriną apie spaudos draudimo laikotarpį ir knygnešius „Kahoot“ programėle. Viktorina buvo skirta Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienai. Joje geriausiai pasirodė ketvirtokai Urtė, Austėja ir Gustas.
Pirmokai skaitė savo augintiniams
Panevėžio „Šaltinio“ progimnazijos 1b klasės mokiniai, paskatinti mokytojos Aušros Klevečkienės, 2020 m. balandžio mėnesį, per karantiną, skaitė savo augintiniams.
H. K. Anderseno pasakų iliustracijų paroda
Balandžio 2-ąją – žymaus pasakininko Hanso Kristiano Anderseno gimimo ir Tarptautinę vaikų knygos dieną – progimnazijos biblioteka pakvietė skaityti pasakas ir jas iliustruoti. 2020 m. balandžio mėnesį 1–7 klasių mokiniai sukūrė 79 kūrybinius darbus. Iliustruotos šios pasakos: „Coliukė“, „Bjaurusis ančiukas“, „Jonas kvailys“, „Penki iš vienos ankšties“, „Drąsus cino kareivis“ / „Alavinis kareivėlis“, „Princesė ant žirnio“, „Kiauliaganys“, „Lakštingala“, „Mergaitė su degtukais“, „Nauji karaliaus drabužiai“, „Sraigė ir radastas“, „Piemenaitė ir kaminkrėtys“, „Sniego karalienė“, „Sniego senis“, „Undinėlė“, „Vandens lašas“, „Laukinės gulbės“.
Dėkojame skaitytojams ir iliustracijų kūrėjams!
Virtuali darbų paroda https://youtu.be/R6lhGDktN7Y
Metų knygos rinkimuose – „Istorijos skanėstai“
2020 m. sausio 20 dieną 5a, 5c klasių mokiniai ir mokytoja Ramunė Liesytė per istorijos pamokas lankėsi skaitykloje. Bibliotekos tarnautoja Aldona Banienė pristatė akcijoje „Metų knygos rinkimai 2019“ dalyvaujančią Audronės Meškauskaitės, Aurinos Venislovaitės bei iliustratorės Ingos Dagilės knygą „Istorijos skanėstai“. Istorija – rimtas mokslas apie svarbius įvykius, reikšmingą praeitį. Istorijos skanėstai – tai nelabai rimti mūsų šalies praeities įvykiai, smagios detalės, pamirštos smulkmenos, į vadovėlius netilpę istorijos trupiniai, kuriuos labai smagu „skanauti“!
Viktorina, skirta Vytauto V. Landsbergio knygai „Pūkis karalius“
2020 m. sausio mėnesį 1–2 klasių mokiniai skaitė Vytauto V. Landsbergio knygą „Pūkis karalius“. Per dailės ir technologijų pamokas, panaudodami įvairias technikas, gamino pagrindinį šios knygutės veikėją. Mokiniai savo atminties, supratimo gebėjimus pasitikrino klausimų viktorinoje „Ar prisimeni?“, kurią sudarė ir organizavo mokytoja Snaigė Varanauskienė, panaudodama „Kahoot“ programą. Prieš viktoriną mokyklos bibliotekininkė Loreta Žilienė mokiniams papasakojo apie knygos autorių, supažindino su dar keliomis Vytauto V. Landsbergio knygomis.
Sveikiname viktorinos nugalėtojus: Joną ir Igną (1a kl.), Simoną ir Eglę (1b kl.), Orlandą (1c kl.), Ugnę ir Nojų (2a kl.), Rusnę ir Andrių (2b kl.), Urtę ir Godą (2c kl.).
BIBLIOTEKOS RENGINIAI 2019 M.
Knygų Kalėdos 2019
„Knygų Kalėdos“ 2019 m. (2 savaitė)
Dėkojame padovanojusiems mokyklos bibliotekai knygų:
Mokytojai Gitanai Jasaitienei
Zylė K. „Sukeistas“
Pavaduotojai Daliai Vašėtienei
Sege P. „Besimokanti mokykla“
8b klasės mokiniui Laurynui Taraškevičiui
Zylė K. „Sukeistas“
1a klasės mokiniui Jokūbui Kaščioniui
Ežerinytė I. „Skiriama Rivai“ ir „20 asmenybių, kurios pakeitė pasaulį“
2a klasės mokiniams
Dirgėla T. „Benas – sapnų siuvėjas“
3a klasės mokiniams
Dirgėla T. „Benas – sapnų siuvėjas“
Zylė K. „Sukeistas“
3a klasės mokiniui Ignui Laurinavičiui
Widmark M. „Sekliai Lasis ir Maja. Cirko paslaptis“
Jenkins E. „Žaisliukų išdaigos“
Navakas K. „Žvėreliai mokosi dūkti“
4c klasės mokiniams
Walliams D. „Blogas tėtis“
7a klasės mokiniams
Landsbergis Vytautas V. „Žalčių karalienė“
Knygų Kalėdos 2019 (1 savaitė)
Dėkojame padovanojusiems mokyklos bibliotekai knygų:
1b klasei
Dirgėla T. „Benas – sapnų siuvėjas“
3b klasės mokiniui Vaitkevičiui Lukui padovanojusiam 4 knygas:
Dirgėla T. „Benas – sapnų siuvėjas“, Landsbergis Vytautas V. „Žalčių karalienė“,
Ežerinytė I. „Skiriama Rivai“, Landsbergis Vytautas V. „Pūkis karalius“
4b klasės mokinei Vivienai Mihalyko Kindurytei
Šukys D. „Trys paršiukai, Spirabyra ir sugižęs pienas“
5a klasei
Meškauskaitė A., Venislovaitė „Istorijos skanėstai“
5a klasės mokiniui Laurinavičiui Domantui
R. Dahlas „Denis pasaulio čempionas“ ir
K. Stuart „Kaladėlių berniukas“
6b klasei
„Netvarkos nykštukas“. Enciklopedija
8b klasei
Landsbergis Vytautas V. „Žalčių karalienė“
8b klasės mokinei Matelytei Raimondai
Lawrence Th. „Mistinis miestas“
Šiaurės šalių literatūros savaitė 2019
2019 m. lapkričio 11–17 dienomis Panevėžio „Šaltinio“ progimnazija jau septynioliktą kartą dalyvavo Šiaurės šalių literatūros savaitėje. Projektą organizuoja asociacijų „Norden“ sąjunga, kuri kartu su mokyklomis, bibliotekomis ir skaitymo entuziastais nuo Grenlandijos Vakaruose iki Baltijos šalių Rytuose, kasmet kuria vieną didžiausių skaitymo įvykių Šiaurės Europos regione. Kai metų laikas mūsų kraštuose pats tamsiausias, mes užsidegame žvakę ir atsiverčiame knygą. Tokia yra pagrindinė Šiaurės šalių literatūros savaitės idėja.
Lapkričio 11 dieną, pirmadienį, progimnazijos aktų salėje vyko Šiaurės šalių literatūros savaitės mokykloje atidarymas „Žodžio ir šviesos šventė“. Bibliotekos tarnautoja Aldona Banienė pristatė savaičių pagrindinę idėją, spalvingą jų istoriją mokykloje. Simbolines žvakes ant originalios žvakidės uždegė ją nukaldinusio kalvio dukra mokytoja Geta Pečiulienė. Vėliau 1–4 ir 5b klasės mokiniai klausėsi Astridos Lindgren kūrinio „Pepė Ilgakojinė“ ištraukos skaitymo balsu. Skyrių „Pepė švenčia gimimo dieną“ vaizdingai skaitė pradinių klasių mokytoja Snaigė Varanauskienė. Klausytojai nusikėlė į vakarėlį Viloje Vilaitėje, kur savo vietą prie stalo turėjo Tomis bei Anika, beždžionėlė Ponas Nilsonas ir net Pepės Ilgakojinės arklys.
Po atidaus klausymo vaikų laukė įspūdingas Pepių paradas ir judrieji žaidimai „Švenčiame Pepės gimtadienį“. Pepių parade pasirodė net 44 Pepės!
Kitomis savaitės dienomis 5–8 klasių progimnazijos mokiniai dalyvavo įvairiuose renginiuose tema „Šventės Šiaurės šalyse“. Lapkričio 14 dieną bibliotekos skaitykloje vyko renginys „Švenčių tradicijos Šiaurės šalyse“. Mokiniai, paskatinti istorijos mokytojos Ramunės Liesytės ir etikos mokytojo Vlado Izdūnio, susiskirstė į komandas, kurių kiekvienoje buvo po kelis šeštokus ir aštuntokus. Komandos pristatė skirtingų Šiaurės šalių šventes, jų tradicijas, patiekalus. Po įdomių pristatymų renginio dalyviai vaišinosi šiaurietiškais skanėstais ir gėrė kvapnią mokytojo Vlado sudžiovintų mėtų arbatą. Lapkričio 15 dieną bibliotekos skaitykloje smagų dviejų turų proto mūšį, skirtą Šiaurės šalims, 8b klasės mokiniams organizavo geografijos mokytoja Ligita Brazytė. Nepaprastai šiltą, jaukų, nuotaikingą ir įdomų vakarą „Įvairiapusis švenčių veidas“ surengė septintų klasių mokiniai ir mokytoja Jolanta Švėgždienė. Lietuvių kalbos mokytojos Lina Čyžienė ir Birutė Budreikienė 6a, 6b, 5a ir 5c klasių mokiniams garsiai skaitė Astridos Lindgren knygos „Pepė Ilgakojinė“ skyrių „Pepė švenčia gimimo dieną“. Mokiniai aptarė kūrinį ir jį iliustravo.
Bibliotekoje veikė Šiaurės šalių rašytojų knygų, mokinių kūrybinių darbų, Astridos Lindgren knygų herojų lėlių iš mokytojos Meilutės Greičiuvienės kolekcijos parodos.
Tarptautinė vaikų knygos diena 2019
Balandžio 2-oji – Tarptautinė vaikų knygos diena ir garsaus pasakininko Hanso Christiano Anderseno gimimo diena. Ta proga progimnazijos bibliotekininkės supažindino pailgintos mokymosi dienos grupę lankančius pirmokus su vaikiškomis knygelėmis apie paukščius, paskaitė pasaką „Akylūs paukščiai“. Vėliau mokiniai iš popieriaus lankstė paukščiukus, juos nuspalvino ir skaitykloje parengė parodėlę.
Skaitome knygą „Draugystė ant straublio galo“
Vasario mėnesio pirmą savaitę visos pradinukų klasės su mokytojomis apsilankė skaitykloje ir susipažino su „Metų knygos 2018“ rinkimuose dalyvaujančia Mariaus Marcinkevičiaus ir Aušros Kiudulaitės iliustracijų knygele „Draugystė ant straublio galo“. Mokiniai atidžiai klausė bibliotekos tarnautojos Aldonos Banienės skaitymo balsu, atsakė į klausimus, žaidė smagų žaidimą „O jeigu aš būčiau...“, nagrinėjo iliustracijas vartydami ir skaitydami knygeles bei skenuotus lapus kompiuteryje, ieškojo teisingų atsakymų, 3–4 klasių vaikai patys skaičiavo balus. Tiek pirmokai, tiek ketvirtokai karpė, lankstė, piešė ir pasigamino „Draugystės vokus“, o ant jų priklijavo „Draugystės pašto“ ženklus.
BIBLIOTEKOS RENGINIAI 2018 M.
Knygų Kalėdos 2018
Dėkojame dalyvavusiems akcijoje „Knygų Kalėdos 2018“. Bibliotekos fondą papildė 41 nauja knyga (sąrašą pridedame). Kviečiame apsilankyti bibliotekoje ir skaityti naujausias knygas.
Knygų Kalėdos 2018 - 41 knyga
Šiaurės šalių literatūros savaitė 2018
Lapkričio 12–18 dienomis progimnazija dalyvavo Šiaurės šalių literatūros savaitėje „Herojai Šiaurės šalyse“, kurią rengia Asociacijų Norden Sąjunga. Lapkričio 12 d., pirmadienį, 9 val. ryte į bibliotekos skaityklą susirinkę 3b klasės mokiniai, jaukiai degant žvakutėms, klausėsi mokytojos Meilutės Greičiuvienės bei bibliotekininkių balsu skaitomos švedų Elias ir Agnes Vahlundų knygos vaikams „Superherojų vadovas“ ištraukos, ekrane stebėjo puikias knygos iliustracijas. Vėliau mokiniai pasigamino superherojų kaukes. Tą dieną ir kitomis savaitės dienomis skaitykloje, klasėse to paties kūrinio skaitymo klausėsi ir kiti pradinių klasių mokiniai bei dorinio ugdymo pamokas lankantys penktokai.
4c klasės mokiniai sukūrė savo klasės „Superherojų vadovą“, įvardijo savo baimes ir sprendė, kaip su jomis kovoti. 4b klasės mokiniai surengė piešinių knygos tema parodą.
Lietuvių kalbos mokytojos Jolantos Švėgždienės 6 ir 8 klasių mokiniai padovanojo nuotaikingą Šiaurės šalių rašytojų literatūrinių veikėjų vakarą „Herojų karnavalas“, kuriame įsijautė į herojų vaidmenis, žodžiu ir šokiu pristatė rašytojus ir įkūnytus veikėjus. Aktų salės scenoje pasirodė H. K. Anderseno pasakų, Astridos Lindgren, Selmos Lagerliof, Tuvės Janson knygų herojai, legendų ir sagų vikingai, padavimų ir pasakų troliai.
Lietuvių kalbos mokytojos Liucijos Lašinienės mokiniai skaitė A. Lindgren knygą „Ronja plėšiko duktė“ ir klausėsi radijo vaidinimo.
Bibliotekos skaitykloje veikė Šiaurės šalių bibliotekų savaitėms skirtų plakatų, atvirlaiškių, Šiaurės šalių rašytojų knygų parodos. Ypač vaikus smagiai nuteikė lėlių herojų paroda.
Lietuviškų pasakų popietė
Bibliotekos skaitykloje 2018 m. gegužės 7 dieną vyko lietuviškų pasakų popietė, skirta Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienai. 2b klasės mokiniai suvaidino pasaką „Kaip vilkas mokinosi kepti duoną“. Pirmokai klausė mokytojos Dalės bei bibliotekininkės Loretos skaitomos pasakos „Jaučio trobelė“ ir beklausydami patys vaidino. Vėliau mokiniai lankstė ir spalvino namelius-jaučio trobeles.
5b klasės žaidimas „Knygosūkis“
5b klasės mokiniai šiais mokslo metais dalyvauja trumpalaikiame integruotame projekte „Skaitau knygas“. 2018 m. balandžio 17 dieną jie parodė savo žinias smagiame žaidime bibliotekos skaitykloje „Knygosūkis, kurį vedė mokytoja Jolanta Švėgždienė ir bibliotekininkė Aldona Banienė. Penktokai susikaupę galvojo, suko „Laimės ratą“ ir nuoširdžiai džiaugėsi teisingais atsakymais.
Dėkojame miesto „Smėlynės“ bibliotekai, kuri paskolino žaidimą.
Susitikimas su geriausios 2017 metų knygos vaikams „Laimė yra lapė“ kūrėjomis: rašytoja Evelina Daciūte ir iliustratore Aušra Kiudulaite
Progimnazijos pradinių klasių mokiniai 2018 m. kovo 8 dieną aktų salėje susitiko su geriausios 2017 metų knygos vaikams „Laimė yra lapė“ kūrėjomis: rašytoja Evelina Daciūte ir iliustratore Aušra Kiudulaite, uždavė joms klausimus, papasakojo apie aktų salėje iškabintus savo piešinius, paprašė autografų.
Susitikimo pradžioje vaikai pamatė lietuvių kalbos mokytojos Jolantos Švėgždienės pagal knygą pastatytą trumpą savitą spektakliuką, kuriame šauniai pagrindinį Povilo vaidmenį atliko 7a klasės mokinys Tonis Petronis, lapės balsu kalbėjo ir dainavo 7b klasės mokinė Gabrielė Indriūnaitė, o su lapute vaidino 5a klasės mokinė Dominyka Švėgždaitė.
BIBLIOTEKOS RENGINIAI 2017 M.
Knygų Kalėdos 2017
Direktorė Zina Stripeikienė, Mokinių taryba ir bibliotekininkės dėkojame visiems, prisidėjusiems prie akcijos „Knygų Kalėdos 2017“. Biblioteką papildė net 84 knygos (sąrašą pridedame).
Knygų Kalėdos 2017. Akcijos dalyvių ir knygų sąrašas.
Šiaurės šalių bibliotekų savaitė 2017
Mažųjų skaitymai „Dėdė Rudenėlis“
2017 m. spalio 26 d. mažieji pirmokėliai bibliotekoje dalyvavo skaitymuose „Dėdė Rudenėlis“.
4a klasės mokinių piešiniai, skirti Nacionalinei bibliotekų savaitei
Nacionalinės bibliotekų savaitės skaitymai
Maži ežiuko sapnai
4b klasės mokiniai ir mokytoja Lina Andrikonytė 2017 m. balandžio 26 d. bibliotekos skaitykloje klausytojams skaitė žinomo gamtininko Selemono Paltanavičiaus knygelę „Maži ežiuko sapnai“. Ketvirtokai surengė pačių padarytų ir iliustruotų knygelių, kuriose surašė svajoklio ežiuko sapnus, parodą.
Dryžuota Kiškiukė
2017 m. balandžio 24 d. prasidėjo Nacionalinė bibliotekų savaitė. Ta proga progimnazijos skaitykloje mokytoja Snaigė Varanauskienė skaitė pamokančią istoriją „Dryžuota Kiškiukė“ iš Jurgos Baltrukonytės knygelės „Filmukai“. Jaunieji aktoriai, būrelio „Žaidžiame teatrą“ nariai, istoriją suvaidino veido mimika ir kūno judesiais. Gražus būrys renginio dalyvių atidžiai klausė, stebėjo ir nuoširdžiai atsakė į užduotus klausimus.
Eilėraščių skaitymo popietė
Bibliotekos skaitykloje 2017 m. kovo 9 dieną vyko eilėraščių skaitymo popietė, skirta Kovo 11-ajai. Mokytoja Dalė Venslovienė, bibliotekininkės ir vaikai skaitė poetų Vytės Nemunėlio, Prano Raščiaus, Aldonos Elenos Puišytės, Danutės Jovaišienės eiles apie Lietuvą. Mokiniai iliustravo mokytojos į knygelę įrištą P. Raščiaus eilėraštį „Gimtinė“.
Žaisliukas Kalėdų eglutei
2016 m. gruodžio 7 dieną į biblioteką susirinkę pailgintos darbo dienos grupės vaikai gamino žaisliukus Kalėdų eglutei. Renginį organizavo bibliotekos vedėja Loreta Žilienė. Pirmokai iš popieriaus gamino paukštelius. Vaikai karpė, lankstė, spalvino. Jiems padėjo mokytoja Dalė Venslovienė, bibliotekininkės ir šeštokės. Mokiniai pagamino net po kelis paukštelius, kurie „nutūpė“ ant šventinės eglutės šakų.
Šiaurės šalių bibliotekų savaitė 2016
2016 metų lapkričio 14–20 dienomis „Šaltinio“ progimnazijos biblioteka jau 14 kartą dalyvavo tarptautiniame projekte „Šiaurės šalių bibliotekų savaitė“. Projekto metu sutartu laiku tūkstančiuose Šiaurės ir Baltijos šalių bibliotekų, mokyklų, ikimokyklinio ugdymo įstaigų vykta Šiaurės šalių literatūros skaitymai. Projektą rengia Asociacijų Norden Sąjunga, remia Šiaurės ministrų taryba. Šių metų savaitės tema – „Ateitis“.
Pirmąją savaitės dieną mokiniai, mokytojos, bibliotekininkės, jaukiai degant žvakutėms, balsu skaitė norvegų rašytojo Stian Hole kūrinį „Garmano vasara“, kalbėjo apie Šiaurės ir Baltijos šalis, diskutavo apie ateitį, į nupieštas žvaigždes surašė savo svajones. Savaitės atidaryme kūrinį skaitė ir inscenizavo 3b klasės mokiniai ir mokytoja Vida Baronienė.
Antrąją Šiaurės šalių bibliotekų savaitės dieną pailgintos darbo dienos grupės vaikai ir mokytoja Dalė Venslovienė bibliotekos skaitykloje klausė istorijos apie Muminuką ir žvaigždę, pasislėpę už širmos vaidino su pieštais ir ant pagaliukų pritvirtintais herojais, padėjo Muminukui sugalvoti norus. 2b klasės mokiniai lankėsi vaikų literatūros skyriuje „Žalioji pelėda“ ir ten klausė mokytojos Aušros Klevečkienės skaitymo, piešė ant jūros akmenukų. 6a klasės mokiniai ir mokytoja Jolita Graičiūnienė per geografijos pamoką kalbėjo apie tolimą šaltąją Grenlandiją.
Trečiadienį istorijos mokytoja Ramunė Liesytė ir 5b klasės mokiniai dalyvavo pamokoje-diskusijoje „Kas laukia Baltijos jūros ateityje?“, kalbėjo, ką reikėtų daryti, kad jūra būtų mažiau teršiama.
Pokalbių vakare „Žinutė tėvams“ aštuntokai, lietuvių kalbos mokytoja Jolanta Švėgždienė ir skaityklos bibliotekininkė Aldona Banienė aktų salėje skaitė Selmos Lagerliof kūrinio „Portugalijos karalius“ ištrauką, diskutavo apie tėvų ir vaikų ryšį. Mokiniai ir mokytoja atsinešė savo vaikystės nuotraukų, kalbėjo, kaip svarbu išsakyti savo tėvams, kokie jie yra brangūs ir mylimi. Kai kurie aštuntokai net panoro atsisėsti į ,,Karštąją kėdę“ ir paskambinti savo tėveliams, kad galėtų garsiai jiems pasakyti, kaip juos myli. Tai buvo itin jaudinanti akimirka.
5-ų klasių mokiniams mokytoja Liucija Lašinienė vedė lietuvių kalbos pamokas „Knyga sujungia praeitį, dabartį, ateitį“.
Savaitę visų klasių mokiniai, paskatinti tikybos mokytojos Getos Pečiulienės, ant popierinių baladžių rašė mintis bei palinkėjimus ir kūrė knygą „Laiškai ateities kartoms“. Buvo organizuotos knygų, plakatų, žemėlapių parodos, skirtos Šiaurės šalims ir jų rašytojams.
Mokykloje jau tapo gražia tradicija organizuoti Šiaurės šalių bibliotekų savaitę ir balsinį skaitymą.
Knygai apie Mikę Pūkuotuką – 90 metų
2016 m. spalio 14 dieną sukako 90 metų, kai buvo išleista pirmoji britų rašytojo Aleno Aleksanderio Milno knyga apie Mikę Pūkuotuką. Šia proga bibliotekos skaitykloje buvo surengta knygelių ir žaislų paroda. Pirmųjų klasių mokiniai išgirdo bibliotekininkės pasakojimą apie Mikės Pūkuotuko atsiradimo istoriją, ekrane vartė skenuotą knygelę „Mikė Pūkuotukas. Naujoji Riuko auklė“ bei klausėsi pasakos, kurią skaito aktorė Ilona Balsytė (knygelė su kompaktiniu disku), taip pat grožėjosi paveikslėliais. Vaikai galėjo pavartyti bei paskaityti ir kitas knygeles apie mieląjį meškiuką ir jo draugus, pažaisti su mažais žaislais personažais.
A. A. Milno knygos apie Mikę Pūkuotuką dvelkia tyrumu ir gerumu, žavi komizmu, juokas kyla iš vaiko prigimties imitacijos. Apie šias knygas dar yra sakoma, kad tai vaikų kambario pasaulio žaidimas. Yra fantastikos, bet gili ir turinio esmė.
METŲ KNYGOS RINKIMAI
Metų knygos rinkimai 2020
2020 m. skaitytojų mėgstamiausios tapo šios knygos: suaugusiųjų prozos kategorijoje – Akvilės Kavaliauskaitės „Kūnai“ (BALTO leidybos namai); poezijos kategorijoje – Enrikos Striogaitės „Žmonės“ (leidykla „Naujasis lankas“); publicistikos ir dokumentikos knygų kategorijoje – Jono ir Adolfo Mekų „Gyvenimo lai(š)kai“ (sudarytojas Kęstutis Pikūnas; leidykla „Post scriptum. Littera“); knygų vaikams kategorijoje – Vainiaus Bako ir Marijos Smirnovaitės „Ką manė kamanė“ (leidykla „Žalias kalnas“); knygų paaugliams kategorijoje – Ignės Zarambaitės „Juodavandeniai“ (leidykla „Nieko rimto“).
KNYGOS VAIKAMS
Bakas Vainius, iliustruotoja Smirnovaitė Marija. Ką manė kamanė. Kaunas: Žalias kalnas, 2019 (Metų knyga)
Kiudulaitė Aušra. Maksas ir 92 musės. Vilnius: Tikra knyga, 2020
Paltanavičius Selemonas, iliustruotoja Kvieskaitė Vilija. Sniego žmogelių žiema. Vilnius: Alma littera, 2019
Vaicenavičienė Monika. Kas yra upė? Vilnius: Tikra knyga, 2019
Vaitkutė Neringa. Neramios dienos (ciklo „Klampynių kronikos“ 2-oji dalis). Vilnius: Nieko rimto, 2020
KNYGOS PAAUGLIAMS
Cicėnaitė Akvilina. Kad mane pamatytum. Vilnius: Alma littera, 2020
Ganc Diana. Lota. Vilnius: Dominicus Lituanus, 2020
Zarambaitė Ignė. Juodavandeniai. Vilnius: Nieko rimto, 2020 (Metų knyga)
Metų knygos 2019
Paskelbtos 2019-ųjų Metų knygos. Vaikų – Inga Zarambaitė „Stebuklingi senelio batai“. Paauglių – Ilona Ežerinytė „Skiriama Rivai“. Suaugusiųjų – Vytautas Kaziela „Alyvmedžiai“ (lyrika), Marius Gailius „Oro“.
Metų knygų rinkimai 2019
Vaikų kategorijos knygos, už kurias balsavo 1–5 klasių mokiniai:
Dovilė Zavedskaitė, iliustr. Jurga Šarmavičiūtė, „Lietus ir skafandras“,
Ignė Zarambaitė, iliustr. Vanda Padimanskaitė, „Stebuklingi senelio batai“ (Metų knyga),
Paulius Norvila, iliustr. Jurga Šulskytė, „Strykt pastrykt“,
Tomas Dirgėla, iliustr. Dalia Karpavičiūtė, „Benas – sapnų siuvėjas“,
Vytautas V. Landsbergis, iliustr. Dalia Karpavičiūtė, „Pūkis karalius“.
6–8 klasių mokiniai balsavo už paauglių kategorijos knygas:
Ilona Ežerinytė, „Skiriama Rivai“ (Metų knyga),
Kotryna Zylė, „Sukeistas“,
Audronė Meškauskaitė, Aurina Venislovaitė, iliustr. Inga Dagilė, „Istorijos skanėstai“,
Vytautas V. Landsbergis, „Žalčių karalienė“.
...
Atnaujinta: 2025-01-13